CSS WEB

CSS Hizalama

Sayfa tasarımlarında, içerikleri farklı bölgelere yerleştirmek ve düzeni sağlamak için web öğelerinin hizalanması, önemli işlerimiz arasında yer almaktadır. Bu yazımızda gerek satır içi (inline) gerekse blok tipi (block) elemanları dikey ve yatay olarak nasıl hizalanabileceğini göreceğiz.

<div> Hizalama

Web sayfasında, daha çok tasarımı organize etmek için sıklıkla kullandığımız <div> gibi bir blok öğesini merkeze yatay eksende merkeze hizalamak isteyebilirsiniz.Bir blok öğesini yatay olarak ortalamak için “margin: auto” uygulamalısınız. Elemanın genişliğini ayarlamak, kutunun sayfa kenarlarına kadar uzanmasını önleyecektir.Eleman daha sonra belirtilen genişliği alacak ve kalan alan iki kenar boşluğu “margin: auto” bildirimi kısıtlaması ile aralarında eşit olarak bölünecektir:

Örnek;

Not: Eğer genişlik (width) özellik değeri belirtilmemiş ise  (veya% 100 olarak ayarlanırsa) , merkezi hizalama işleminin gerçekleşmeyecektir.

Metni yatayda hizalama

Metni, bir öğenin yatay eksende ortasına yerleştirmek için “text-align : center;” bildirimi kullanılmalıdır. Metin hizalamayla ilgili daha fazla örnek için CSS Metin İşlemleri konusuna bir göz atın.

Örnek;

Resmi Yatayda Hizalama

Bir resmi, yatayda ortalamak için, öncelikli olarak onu bir blok öğesi yapın (display : block) ve ardından (margin : auto) CSS bildirimini uygulayın.

Örnek;

position Özelliği ile Yatay Hizalama

HTML öğelerini yatayda sağa veya sola hizalamak için position Özelliğinden faydalanabilirsiniz. Özellikle mutlak konumlandırma yapabilen absolute değeri ile hizalamayı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek;

Not: Mutlak konumlandırılmış öğeler normal akışın dışına çıkartılır ve öğeler üzerine binebilir.

float Özelliği ile Yatay Hizalama

HTML öğelerini hizalamak için bir başka yöntemde float Özelliğini kullamaktır.

Örnek;

padding Özelliği ile Dikeyde Hizalamak

Bir öğeyi CSS’de dikey olarak ortalamanın birçok yolu vardır. Bunlardan en basiti olarak düşünebileceğiniz padding iç boşluğunu alt ve üst değerleri için eşit olarak belirlemektir.

 Örnek;

Örnek;

Yazıyı yatayda ve dikeyde birlikte ortalamak isterseniz aynı zamanda “text-align” özelliğini kullanmalısınız.

line-heigth Özelliği ile Ortalamak

Yazıyı kutunun orta yerine hizalamak için bir başka yol ise “line-heigth” özelliğinden faydalanmaktır.

Örnek;

transform Özelliği ile Ortalamak

transform Özelliğini kullanarak metni bir <div> öğesinin içine ortalayabilirsiniz.

Örnek;

 

Yorum Yap