WEB

NotePad++ FTP Eklentisi

Tüm yazılımcıların bilgisayarlarında olmazsa olmaz programların başında kendi seçtiği özel bir mini editör yazılımı bulunur. Editörler, üreteceğimiz kaynak kodlarını yazma, yeniden düzenleme, belki de küçük notlarını alma adına kullandığımız en işlevsel yazılımların başında gelir. Her ne kadar bu türden işleriniz için dev yazılımlar (örn. Visual Studio, Dreamwiever vs…) kullanıyor olsanız dahi küçük not editörleri hep vazgeçilmezimiz olmuştur. İşte bu kategorinin en iyilerden bir tanesi “Nodepad++”

Nodepad++ programı tamamen ücretsiz açık kaynak lisansı (GPL) ile dağıtılan bir editör programıdır. C++ dile ile geliştirilmiş olup bilinen UNIX tabanlı tüm işletim sistemlerinde çalıştırabilirsiniz. Nodepad++ kurmak için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. “Download” sayfasında kararlı olan son sürümünü indirip (32 veya 64 bit sürüm) kurabilirsiniz.

Seçeneklerle dolu güçlü bir düzenleyici olan Notepad ++, normal metinlerden daha fazla programlama için de idealdir.

Kodlama için Notepad ++ birçok programlama dilini tanır ve metin renk kodlaması ile otomatik olarak daha kolay görüntüleyebilir. Aynı zamanda mükemmel bir bulma ve değiştirme aracına da sahiptir . İşletim sisteminiz ile birlikte gelen “Not Defteri” uygulaması yerine, NotePad ++  çok daha fazla özellik ve yetenekleri olan inanılmaz derecede hafif ve dengeli bir editör yazılımdır.

Uzak sunucularda yer alan dosyalarınızı düzenlemek programcılar için oldukça zahmetlidir. Normal şartlarda dosyanızı bilgisayarınıza indirmek, bir editör ile düzenlemek ve sonra bir FTP yazılımı ile tekrar sunucuya yüklemek gibi zaman alıcı işlemlerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu konuda Nodepad++ size uzak sunucularda bulunan dosyalarınızla eş zamanlı çalışma imkanı veren oldukça etkili bir eklenti sunmaktadır.

Notepad++ FTP Eklentisini programınızın sürümüne uygun olarak indirebilirsiniz.

Notepad++ FTP Plug-in 32 bit indir.

Notepad++ FTP Plug-in 64 bit indir.

İndirmiş olduğunuz eklentiyi Winrar ile açınız. bin klasörü içinde bulunan NppFTP.dll dosyasını Notepad++ programının yüklü olduğu klasörün altında (örn. Program Files/Notepad++) yer alan plugins klasörüne kopyalayınız.

Ardından Notepad++ programını çalıştırınız. Eklentiler menü sekmesinden NppFTP seçeneğinin geldiğini göreceksiniz.

Açılan menüden “Show NppFTP Window” öğesini seçin. Sol kısımda FTP panelini göreceksiniz.

Çalışmak istediğiniz uzak sunucuya ait FTP bilgilerini, panel üzerinde Profile Settings seçeneği ile açılan panelde Add New butonuna tıklayarak oluşturabilirsiniz.

Öncelikle FTP bağlatısı için bir isim belirlemelisiniz. Ardından bağlanmak istediğiniz sunucuya ait FTP adresini, kullanıcı adını ve şifresini giriniz. Gereken bilgileri profil üzerinden düzenledikten sonra Close butonu ile pencereyi kapatınız.

NppFTP panelinden Connect butonuna tıklayarak uzak sunucunuza bağlanabilirsiniz.

Sunucunuzda yer alan klasör ve dosya listesini panelden görebilirsiniz. Düzenlemek istediğiniz dosyayı seçtiğinizde Notepad++ editörü açacaktır. Tıpkı bilgisayarınızdaki bir dosya gibi Kaydet butonu ile yapmış olduğunuz değişiklikler sunucuya eş zamanlı olarak uygulanacaktır.

 

 

Yorum Yap