JavaScript

JavaScript Nedir

JavaScript, web sayfalarını etkileşimli hale getirmek için kullanılan bir programlama dilidir. Bir sayfaya hayat veren şey, kullanıcıyı etkileyen interaktif öğeler ve animasyondur. Ana sayfanızda  bir arama kutusu kullandıysanız, bir haber sitesinde canlı bir futbol maçı puanı kontrol ettiyseniz veya bir video izlediyseniz, JavaScript muhtemelen onun içinden geçiyor demektir.

Netscape tarayıcılar için tarafından 1996 yılından verisyon 1.0 olarak duyrulan javaScript, 1998 yılında versiyon 1.3 sürümü ile  ECMA-262 standartları ile EcmaScript 1.0 standart dili olarak onaylandı.  2010 yılından beri 1.8.5 sürümü olarak kullanılan javascript, ECMA-262 5. sürüm standartlarını desteklemektedir.

JavaScript ile Java Aynı Mı?

JavaScript’e yeni başlayanların, web ortamında sık karşılaştığı bir kavram da javascript için kısaca java ifadesi kullanılması sorunudur. Java ile javaScript dilleri bir birinden çok ama çok farklı kavramlardır.

Java, bir makine ortamında bağımsız olarak çalıştırabileceği anlamına gelen, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Android cihazlar için uygulamalar, terminaller için yazılımlar ve sunucu taraflı web sayfaları hazırlamak için kullanılan güvenilir bir dildir. Java uygulamarı çalışabilmesi için derlenmesi gerekir.

JavaScript, diğer taraftan, web tabanlı bir uygulamanın parçası olarak çalıştırılacak olan metin tabanlı bir programlama dilidir. İlk geliştirildiğinde, Java için bir iltifat olması amaçlandı. Ancak JavaScript, web geliştirme alanındaki üç temelden biri olarak hayatına devam ediyor. Diğeri HTML ve CSS dilleridir.  JavaScript uygulamaları çalışabilmesi için tarayıcılar tarafından yorumlanması gerekir.

JavaScript’e giriş yazısı ile yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Yorum Yap