JavaScript

JavaScript Dört İşlem Matematik Oyunu

Oyunun çalışma mantığı şu şekilde, oyun başladığında kullanıcıya bir tane dört işlem içeren matematik sorucu soruluyor. Eğer kullanıcı soruyu doğru cevaplarsa yeşil puan +1, soru yanlış cevaplanırsa kırmızı puan +1 şeklinde değiştirilip kullanıcıya yeni bir soru soruluyor. Oyun bu şekilde oynanmaya devam ediyor.

Oyunu çalıştırmak için bağlantıya tıklayın: Matematik Oyunu Oyna

 

Oyunun kodlarnı yazmaya başlayalım.

HTML

1.Aşama: İlk olarak HTML etiketlerini oluşturarak başlıyoruz.

 

JavaScript

2.Aşama: HTML nesnelerinin javascript ile oluşturuyoruz.

 

3.Aşama: Kullanıcıya hesaplaması için rastgele sayı üretmek için rastgele sayı fonksiyonu oluşturuyoruz. Hazırlanan rastgele sayı fonksiyonunu yazilimbilisim.net içinde bulabilirsiniz.

 

4.Aşama: Kullanıcıya yeni soru sormak için yeniSoru adında bir fonksiyon oluşturup fonksiyonu aşağıdaki gibi dolduruyoruz. Oluşturulan fonksiyonda rastgele sayı metodunu kullanarak rastgele sayı seçme işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu fonksiyonda dikkat edilecek nokta bölme işleminde işlemde zorluk olmaması için kalansız bölme yapmasını sağlamaktadır. Bu işlem için döngü içinde kalansız işlem kontrol ediliyor ve ikinci sayı bu şarta uyacak şekilde seçiliyor.

 

5.Aşama:Sayfa yüklendiğinde yeniSoru fonksiyonunu çalıştırıp kullanıcıya bir tane soru sorması sağlanıyor.

 

6.Aşama: Bu aşamada opt seçeneğine bağlı olarak işlem sonucu kullanıcı tarafından verilen sayı ile kontrol edip cevap doğru ise yeşil +1, yanlış ise kırmızı +1 olacak şekilde arttırma işlemi gerçekleştiriliyor. Sonrasında da yeni bir soru ile kullanıcının devam etmesi sağlanıyor.

 

JavaScript Matematik Oyunu Uygulamasının Tüm Kodları ve CSS düzenlemesi

 

Yorum

Yorum Yap