CSS WEB

CSS Nedir

Web teknolojilerinde oldukça fazla öneme sahip olan CSS  (Cascading Style Sheets) Basamaklı Stil Sayfaları olarak dile çevirebiliriz. Web sayfalarını görünürlük açısından iyileştirme sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmış basit bir tasarım dilidir.

CSS, HTML öğelerinin ekran üzerinde nasıl görüntüleneceğini açıklar. Bir HTML belgesinin sunumu üzerinde oldukça güçlü bir kontrol mekanizması sağlar. CSS, bir web sayfasının görünüm bölümünü işlemektedir. CSS, web sayfalarınız için farklı cihazlar ve ekran boyutları için tasarım, yerleşim düzeni ve gösterim varyasyonları da dahil olmak üzere stilleri tanımlamak için kullanılır.

CSS kullanarak, örneğin metnin rengini, fontların stilini, paragraflar arasındaki boşluğu, sütunların boyutlarını, kullanılan arka plan görüntülerini veya renkleri, mizanpaj tasarımlarını, farklı cihazlar ve ekran boyutları için farklı tasarımları oluşturma kontrol edebilme, animasyonlar oluşturma gibi ve daha bir çok etkileri yaratabilirsiniz.

CSS kullanımının size kazandıracağı bir takım avantajlar mevcuttur;

  • CSS zaman kazandırır : CSS ‘i bir kez yazabilir ve birden fazla HTML sayfasında tekrar kullanabilirsiniz. Her bir HTML öğesi için bir stil tanımlayabilir ve istediğiniz kadar çok Web sayfasına uygulayabilirsiniz.
  • Sayfalar daha hızlı yüklenir : CSS kullanıyorsanız, her seferinde HTML etiketi nitelikleri yazmanız gerekmez. Bir etiketin tek bir CSS kuralını yazıp o etiketin tüm tekrarlarına uygulayın. Dolayısıyla, bu daha az kod daha hızlı indirme süreleri anlamına gelir.
  • Kolay bakım : Geniş çaplı bir değişiklik yapmak için tek bir stili değiştirmeniz yeterlidir. Sitenizin içinde yeralan tüm web sayfalarındaki bulunan tüm öğeler otomatik olarak güncellenir.
  • HTML’e üstün stiller : CSS HTML’den çok daha geniş bir nitelik dizisine sahiptir, böylece HTML niteliklerine kıyasla HTML sayfanıza daha iyi bir görünüm verebilirsiniz.
  • Çoklu Cihaz Uyumluluğu : Stil sayfaları, içeriğin birden fazla cihaz türü için optimize edilmesini sağlar. Aynı HTML belgesini kullanarak, web sitesinin farklı versiyonları, PDA’lar ve cep telefonları, tablet gibi taşınabilir cihazlar için veya daha farklı ebat ve farklı çözünürlüğe sahip monitörler için sunulabilir.
  • Global web standartları– Web standartlarını belirleyen World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) artık HTML nitelikleri kullanımdan çıkarttı. Bunların yerine CSS’in kullanılması önerildi. Bu yüzden gelecekteki tarayıcılara uyumlu hale getirmek için CSS’i tüm HTML sayfalarında kullanmaya başlamak her zaman iyi bir fikirdir.
  • Çevrimdışı Çalışma : CSS, çevrimdışı olarak web uygulamaları ile beraber tarayıcınız tarafından yerel olarak depolanabilir. Bunu kullanarak, çevrimdışı web sitelerini görebilirsiniz. Aynı zamanda önbellek yardımı ile web sitesinin daha hızlı yüklenmesini ve daha iyi bir genel performans elde etmenizi sağlayacaktır.
  • Platform Bağımsızlığı : Komut dosyası tutarlı bir platform bağımsızlığı sunar ve en yeni tarayıcıları da destekleyebilir. CSS ‘e giren yeni bir özellik popüle olan tüm tarayıcılar tarafından hemen destek görür.

CSS öğrenmek ve anlamak kolaydır…

Yorum Yap