AngularJS

AngularJS ng-init Yönergesi

Mevcut kapsam içinde bir değişken oluşturmak için ng-init yönergesini kullanılır.  

Aşağıdaki basit örnek uygulama modülü içinde degisken adında bir tane direktif(değiken-yönerge) oluşturup yine aynı direktifte kullandık.

 

Gerçek hayatta aşağıdaki örneği bu şekilde kullanamasak da ng-init yönergesinin anlatımı için ng-init içine müsterileri modelini müşteriler değişkeni olarak ekledik. ng-init içindeki ifade  modül çalıştığı gibi ifade oluşturulp model ifadeye eklenecektir. Sonra ise  önceki makalelerde yazdığım gibi ng-repeat ile tüm veriler üzerinde ileri yönlü okuma yaparak tüm modeli bir tablo içinde yazdırıyoruz.

Unutmayın gerçek bir örnekte model html içi yerine bir controller içine yazılıp kullanılır.

HTML&SCRIPT

 

Hadi gelin ng-init kavramını gerçek bir model üzerinde uygulayalım. Uygulamamızda Şehir isimlerini ve bu şehirlerin 2 tane ilçesini yazdıran model hazırlayıp bu modeli listeler halinde ekrana yazdıracağız. ng-repeat ile il ve ilçe isimlerini ekrana yazdırırken mevcut index değerini de ng-init alıp ekrana yazdıracağız. NOT:Angularda  mevcut index değeri için $index ifadesi kullanılmaktadır.

 

SCRIPT:Aşağıdaki script kodu ile şehirler ve ilçeleri modelini oluşturup angular modülüne bağladık.

 

HTML:ng-init yönergesi ng-repeat ile dönmekte olan mevcut ilin index değerini alıp ustIndex değerine aktarıyor. Alttaki ng-repeat ile her hangi bir init değerine aktarmadan mevcut $index değerini ekrana yazdırıyoruz.

 

HTML & SCRIPT

 

AngularJS Örnek Uygulama

 

1 Yorum

Yorum Yap