AngularJS

AngularJS Route Yapma #2

Route ve template kavramı ile ilgili ikinci yazımızda oluşturduğumuz kontrolleri template dosyalarına bağlamayı anlatacağım.  Bu konu route yapma konusunun devamı olduğu için öncelikle 1. yazıyı okumanızı sonra bu yazıya bakmanızı tavsiye ederim. 

Bir önceki yazıda aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi bir sayfa yapımız vardı.

angular

 

templateUrl: route nesnesinin bir özelliğidir. Fiziksel bir web sayfası yolunu ifade eder.

controller:  route nesnesinin bir özelliğidir. Fiziksel bir web sayfası için kontrol oluşturmak için kullanılır.

 

Uygulamaya devam edeceğim Angularjs Routing Örnek Uygulama Dosyası üzerinden anlatıma devam ediyorum. Yüklediğimiz her sayfa için ayrı kontroller oluşturup programatik olarak sayfalarımızın yönetimini rahatlamış oluruz. Bu örnekte anasayfa.html dosyasına anaSayfaController adında bir kontrol bağladık.

 

Hemen yine tanımlamaların alt kısmında app olarak oluşturduğum kontrolü uygulamama bağladım. İçine iki tane  baslik ve aciklama adında anahtar oluşturdum.

jskod.js 

 

Kontrolü oluşturduktan sonra bu kontrolü kullanan HTML sayfasında da istediğimiz alanlara anahtarlarımızı yerleştiriyoruz.

HTML(anasayfa.html)

 

Birden fazla kontrol kullanacağımız zaman kontrolleri javascriptin zincirleme özelliğini kullanarak art arda ekleyebiliriz. Aşağıda hakkimizdaController ve anaSayfaController oluşturulmuştur.

jskod.js

anasayfa.html ve hakkimizda.html sayfalarını uygun şekilde düzenlemeyi unutmayın.

 

AngularJS Route Yapma Uygulama Dosyası #2

 

 

 

 

Yorum

Yorum Yap