C# Windows Form WPF

C# Google Font Kullanımı

Fontların tasarımın en önemli parçası olduğu gerçeğini biliriz. Peki masaüstü uygulamalarınızın kaçında font kullanımına dikkat ettiniz. Bu yazıda C# ile google font kullanımını WPF ve Windows Form  üzerinde nasıl yapacağımızı anlatacağım.

Muhtemelen ilk defa duymuş olabilirsiniz. C# ile Google Font Nasıl Kullanır da diyebilirsiniz. Sayfaya sadece bir etiket ekleyerek kullanımı açıklayacağım. Diğer etiket ve araçlarda kullanmak da size kamış olacak.

Windows Form ile Google Font Kullanımı

1.Adım : Aşağıda Windows Form içine bir tane label eklenmiş ve labelin text özelliğine Google Font Örneği yazılmıştır.

screenshot_4

screenshot_1

 

 

2.Adım: Projede open-sans fontunu kullanacağım. Fontu indirmek için https://www.fontsquirrel.com/fonts/open-sans sitesine girip aşağıdaki link basarak indiriyorum.

screenshot_2

 

3.Adım: İndirilen dosya içinde kullanacağım fontu kopyalayıp (CTRL+C), belgelerim/visual studio klasöründeki  projemin bulunduğu yoldaki bin/debug/ klasörüne yapıştırıyorum (CTRL+V)

screenshot_3

screenshot_5

4.Adım: Formun Load olayında PrivateFontCollection  nesnesini oluşturuyoruz. Bu nesneyi oluşturabilmek için using kısmına using System.Drawing.Text; yazmayı unutmayın.

PrivateFontCollection  ile oluşturulan nesnenin  AddFontFile metodu ile debug içine yapıştırdığımız fontun tam (fullname) adını yazıyoruz.

Tüm kontrollerde gerçerli olması için foreach döngüsü ile oluşturduğumuz fontu tüm controllerin font özelliğine tanımlıyoruz.

screenshot_6

 

5.Adım: Start butonuna basarak projeyi çalıştırıyoruz.

screenshot_7

 

 

WPF  ile Google Font Kullanımı


1.Adım : Aşağıda WPF  içine bir tane label eklenmiş ve labelin content özelliğine WPF Google Font Örneği yazılmıştır.

screenshot_8

screenshot_9

 

2.Adım: Projede open-sans fontunu kullanacağım. Fontu indirmek için https://www.fontsquirrel.com/fonts/open-sans sitesine girip aşağıdaki link basarak indiriyorum.

screenshot_2

 

3.Adım: İndirilen dosya içinde kullanacağım fontu Solution Explorerda oluşturduğum font klasörünün içine sürükleyip bırakıyorum.

screenshot_3

screenshot_11

 

 

4.Adım: Bu adımda sadece label etiketinde nasıl kullanıldığı gösterilmiştir. Aşaıdaki şekilde ekleyip Start komutu veriyoruz. Bir sonraki adımda her etikette ayrı ayrı kullanmak için özel bir stil oluşturmup nasıl kullanıldığını inceleyebilirsiniz.

screenshot_12

 

5.1 Adım: 4.adımında her component için ayrı ayrı yazma zorluğu olduğunu fark etmişsinizdir. Bu adımda stil tanımlayıp istediğimiz nesnelerde kullanacağız.

App.xml dosyasını açıp aşağıdaki stil tanımlamasını yapıyoruz. Value=”/MyAssembly;font/#Open Sans” font dosyasının yolunu gösteriyor.

screenshot_16

 

5.2 Adım: Kullanamak istediğimiz nesnenin Style özelliğine bu kaynağı gösteriyoruz.

screenshot_15

 

Yorum Yap