C# WPF

C# Dosya İşlemleri

Bu yazıda C# dili kullanarak metin dosyası okuma ve yazma işlemlerinin nasıl yapılacağı anlatacağım.  Dosya okuma yazma işlemini yaparken WPF Form kullanacağım fakat aynı kodları kullanarak Console yada Windows Form içinde uygulayabilirsiniz.

 

Uygulamayı iki aşamalı olarak hazırlanacaktır. İlk uygulamada varsayılan bir dosya açıp, üzerinde işlem yaptıktan sonra kaydetme işlemi yapılacaktır. İkinci uygulamada ise OpenFileDialog ile bir dosya açıp üzerinde işlem yapıldıktan sonra kaydetme işlemi yapılacaktır.

 

Uygulama 1:

WPF Uygulamasını aşağıdaki gibi oluşturuyoruz.

TextBox içinde Enter olayını iptal etmek için  AcceptsReturn=”True” yapılmıştır. Çok satırlı yazmak için kullanılır.

 

C# Dosyada Oluşturma

Dosyadan veri okumak için dosyanın olup olmadığını kontrol edelim. Eğer dosya mevcut değilse dosyayı oluşturma işlemi ile başlayabiliriz. dosyayolu global olarak tanımlandığı için uygulamanın her bölümünde haratlıkla ulaşılabilir. Ayrıca kurucu metot ile dosya yoksa yeniden oluşturulması sağlanmıştır.

FileStream(dosyayolu, FileMode.OpenOrCreate, FileAccess.ReadWrite) sınıfını ve aldığı parametreleri açıklayalım.

FileStream: Dosya oluşturma yada dosyaya bilgi yazma için dosya parametrelerini alır.

dosyayolu: Dosyanın tam yolunu almaktadır. Örn: “C:\deneme.txt”

FileMode: Dosya açılacak mı oluşturulacak mı bunu belirtmek için kullanılır. OpenOrCreate yapılırsa yoksa oluşturulsun varsa açılsın anlamına gelmektedir.

FileAccess: Dosyanın okuma, yazma yada her ikisi için mi açılacağını belirtmek için kullanılır.

 

C# Dosyadan Veri Okuma

Metin dosyasından veri okumak için StreamReader nesnesi kullanılmaktadır. StreamReader ile satır satır okuma yaparak okunan değeri textBox içine ekliyoruz. Okuma işlemi her hangi bir butona bağlanabileceği gibi uygulama yüklendiğinde de yapılabilir. Kurucu metot içine dosya okuma işlemlerini yazmaya devam ediyoruz.

 

C# Dosyaya Veri Kaydetme

Dosya üzerinde değişiklik yaptıktan sonra botunun tıklama olayını verileri kaydedip güncelleme işlemini aşağıdaki gibi yapıyoruz.

 

Yazılan kodları toparladığımızda aşağıdaki gibi oluşacaktır.

 

Uygulama 2:

İkinci uygulamada OpenFileDialog kullanacağımızı ifade etmiştim. Bunun için XAML dosyasını aşağıdaki gibi değiştiriyoruz. Yada ek olarak bir tane Dosya Aç butonu ekliyoruz.

OpenFileDialog ile Dosya Açma

OpenFileDialog ile dosyayı açıp textbox içine verileri ekliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken global olarak verilen dosyayolu burada belirtilmelidir. Kaydetme işlemi yapıldığında dosya yolu ile verilen adrese kaydedilecektir.

Ayrıca kaydetme için ayrı bir metot yazılabilir. Sayfa yüklendiğinde ve dosya açma işleminde de okuma işlemi yapılmaktadır.

 

Uygulama 2 içinde yazılan tüm kodlar aşağıdaki gibi oluşturulmuştur.

 

 

 

Yorum Yap