Asp.Net

ASP.NET Access Veri Tabanı Bağlantısı (Select , İnsert , Update , Delete ) Telefon Rehberi

Veritabanı işlemleri gerçekleştirirken temel işlemler için sql dilini bilmelerine gerek yoktur. Küçük yazılımlarda access veritabanına bağlanıp kayıt ekle,sil,güncelle işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Aşağıda access ile select, insert, delete, update işlemlerini gerçekleştiren basit bir asp.net uygulaması hazırlanmıştır.

 

Veritabanının Oluşturulması

Access veritabanını Office 2013 sürümü ile hazırladım. Fakat Api uyumluluğu nedeniyle access projemizi farklı kaydet seçeneği ile 2003 sürümüne göre farklı kaydetmemiz gerekmektedir.Aşağıdaki adımlar Access veritabanını hazırlama konusunda yardımcı olacaktır.

Veritabanını oluşturmak için access programını çalıştırıyoruz. Hazırlayacağım uygulama Telefon rehberi uygulması olacak.

 

Screenshot_1

Screenshot_2

Screenshot_60

Eğer farklı kaydet seçeneğini kullanmadan kaydettiyseniz. Projeyi bitirdikten sonra Tekrar açıp farklı kaydet seçeneği ile 2003 sürümüne uyumlu olarak aşağıdaki gibi kaydedebilirsiniz.

Screenshot_22

 

Gelelim veritabanımızı oluşturmaya, Görümünden tasarım görünümüne tıklıyoruz. Bizden bir tablo adı istiyor. ben rehber isimini verdim. Sizde istediğiniz ismi verebilirisiz.

Screenshot_3

Screenshot_4

Alanlarımı aşağıdaki şekilde oluşturuyordum.  Karater boyutunu alan boyutu kısmından aşağıdaki şekilde değiştirdim. Alanları oluşturma işlemi bittikten sonra veri görümünüme geçip bir kaç veri ekledim. Asp.net ile listeleme yaptığımda  ilk eklediğim kayıtların görünmesi için veritabanının dolu olması gerekiyor.

id otomatik sayı
ad kısa metin(50 karater)
soyad kısa metin(50 karakter)
telefon kısa metin(11 karakter)

Screenshot_5

Screenshot_6

Screenshot_7

Screenshot_8

 

Veritabanının ASP.NET projesine bağlanası

Boş bir tane web site oluşturuyoruz.

Screenshot_9

Screenshot_10

 

Web sitesi adı üzerinde sağ tıklayıp ->add->add new item ile  bir tane web form sayfası ekliyoruz.

Screenshot_11

Screenshot_12

Yine site ismi üzerinde sağ tıklayıp add -> new folder ile  access ile oluşturduğum veritabanını kaydedeceğim klasörü App_Data ismi ile oluşturuyoruz.

Screenshot_14

 

Oluştrduğum klasör ismi üzerinde sağ tıklayıp add -> Exiting Item ile oluşturmuş olduğum veritabanını  projeme dahil ediyoruz. rehber.mdb access dosyasını kapatmayı unutmayın.

(NOT: ekran alıntılarında  rehber.accdb olarak görünüyor. rehber.mdb olması gerekiyor. Örnek veritabanını hazırlarken farklı kaydetmeyi unutmuşum farklı kaydet ile bu adımları tekrar gerçekleştirdim. Sık karşılaşılan bir hata olduğu için çıkarmadım.) 

Screenshot_15

Screenshot_16

Screenshot_17

 

Veritabanına bağlanmak için yine web site ismi üzerinde sağ tıklayıp bir tane DataSet nesnesi ekliyoruz.

Screenshot_18

sol tarafta bulunan ToolBoxtan DataSet nesnesine Verileri alması için bir tane TableAdapter nesnesi ekliyoruz.

Screenshot_19

Microsıt.ACE.OLEDB.12.0 hatası ile karşılaşmanız durumdan veritabanını access 2003 sürümüne göre kaydetmeniz gerekir. Veritabanını access 2003 sürümüne uygun olarak kaydedip app_data klasörüne yukarıdaki adımları izleyerek tekrar atıp table adapter bağlantısını tekrar yapmayı deneyin.

Screenshot_21

 

Table adapter bağlantısını aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirin. DataSet üzerinde ayarların gerçekleşebilmesi için tableAdapter bağlantısı bittikten sonra projeyi kaydedip bir kez çalıştırın.

Screenshot_24

Screenshot_25

Screenshot_26

Screenshot_27

Screenshot_28

Screenshot_29

Screenshot_30

Screenshot_31

Screenshot_32

 

 

KAYIT LİSTELEME(SELECT)

Kayıtları listelemek için Default.aspx web formuna geçip desgin ekranına geliyoruz.

Screenshot_13

ToolBox panelindeki data sekmesinden sayfamıza ObjectDataSource nesnesini sürükleyip bırakıyoruz.

ObjectDataSource nesnesinin sağındaki açılan panelden CounfureData Soruce ile oluşturduğumuz tableAdapter nesnesini işaretliyoruz.

 

Screenshot_33

Screenshot_34

 

Screenshot_36

Screenshot_37

Kayıtlarımızı ekranda listelemek için yine toolbox panelindeki data sekmesinde bulunan gridView nesnesini web forma sürüklüyoruz. GridView nesnesinin data source kısmana az önce oluşturduğumuz objectDataSource nesnesini bağlıyoruz. Tüm adımları doğru bir şekilde yaptıysa projeyi çalıştırdığımızda kayıtlarımız ekranda listelenecektir.

 

Screenshot_38

Screenshot_39

Screenshot_40

 

 

KAYIT EKLEME(INSERT)

Toolbox panelinde standart sekmesinde bulunan nesneler içinde label ve textbox nesnelerini kullanarak kayıt ekleme formunu aşağıdaki şekilde oluşturuyoruz.

Kayıt ekleme işlemi için sayfaya 3 tane textbox nesnesi ekledim. 1 tane de Button nesnesi. Textbox nesnelerinin id değerleri sırasıyla txtAd, txtSoyad, txtTelefon şeklinde ayarladım.

Textbox nesnelerini sayfaya ekledikten sonra ObjectDataSource nesnesini üzerine tıklayıp, bu nesnenin properties(özellikler) panelinden  insert parameters ayarlarını aşağıdaki şekilde gerçekleştiriyoruz.

Kaydetme yapılabilmesi için buton nesnesine aşağıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra bir kaç satır kod yazacağız.

 

Screenshot_41

Screenshot_42

Screenshot_43

Screenshot_44

Screenshot_45

ObjectDataSource nesnesinin insert parametrers ayarlarını aşağıdaki gibi textbox nesnelerine bağlıyoruz.

 

Screenshot_46

Screenshot_47

Screenshot_48

 

Buton nesnesine çift tıklayıp c# kısmında  objectdatasource nesnesinin insert metodunu gerçekleştirileceğini(insert metodu textbox nesnelerine bağlandığı için textbox nesnelerindeki kayıtları ekleyecek)

Kaydetme işlemi yapıldıktan sonra gridview  nesnesinin güncelleneceğini

Son olarak da textbox nesnelerinin içindeki yazıların boşaltılacağını bildirdik.

 

Screenshot_50

 

SİL(DELETE)

Kayıt silme için yeni bir form oluşturalım. web site üzerinde sağ tıklayıp add->add New Item ile web form ekliyoruz. formun ismini sil yaptım.

Oluşturduğumuz sayfaya Toolbox panelinde objectdatasource nesnesini ekleyip gerekli datatable bağlantısını yapıyoruz.

Silinecek kayıtları görüntülemek için Sayfaya bir tane GridView nesnesini ekleyip datasource olarak az önce eklemiş olduğumuz objectdatasource nesnesini gösteriyoruz.

DataSource nesnesini işaretledikten sonra Enable Deleting onay kutusunu seçip, Edit Columbs kısmından DeleteText içinde yazan delete yazısını SİL olarak değiştiriyoruz.

 

Screenshot_51

Screenshot_52

Screenshot_53

Screenshot_54

Screenshot_55

Screenshot_56

Screenshot_57

Screenshot_58

 

GÜNCELLEME(UPDATE)

 

Sil için yapılan aşamaları güncelleme işlemi içinde gerçekleştirip Enable Editing kısmını onaylamak yeterli olacaktır.

Screenshot_59

 

Çok fazla kod yazmadan(insert kısmı dışında hiç kod yazmadık) insert, uptade, delete ve select işlemlerini gerçekleştirdik.

 

Asp.Net Telefon Rehberi Örneği

Yorum

  • Acemi olduğumdan kod yazmakta sıkıntılarım vardı özellikle keydet kodu yazarken hep söz dizinin hatası alıyordum ve bunu düzeltmek için bayağı uğraşıyordum sizin bu üç satırlık kodunuzu görünce olur mu acaba dedim denedim ve birçok kod karmaşasından kurtuldu yani çok işime yaradı
    iyi çalışmalar diliyorum gerçekten çok güzel bir anlatım.

Yorum Yap