Asp.Net

ASP.NET Responsive Site Yapımı – Bölüm 3 (Delete)

ASP.NET Responsive Web Sitesi yapımının 3.bölümünde veritabanı işlemlerine devam edeceğiz. 2.bölümdeki yapılan uygulamanın üzerinde sayfaları ve kodları yazmaya devam ediyorum. 2.bölümdeki uygulamayı indirmek için buraya tıklayın.

Haber Sil Sayfasının Yapımı (ASP.NET Delete İşlemi)

Projeyi açmak için file /Open/ Web Site ile YazilimBilisimNet klasörünü seçiyoruz.

Solution Explorer’da site adı üzerinde sağ tıklayıp masterpage sayfasını kullanan bir tane Web Form ekliyoruz. (HaberSil.aspx olarak oluşturdum)

Silinecek haberleri listelemek için kod tasarımında bootstrap nesneleri ile aspx ve html kodlarını aşağıdaki gibi yazıyoruz.

Bu kısımda önemli olan button nesnesinin DataId niteliğindeki değerinin haberin id değerini alması sorgulama yaparken bu id üzerinden haberi bulup sileceğiz.

 

Sayfayı çalıştırıp butona tıkladığımızda güvenlik hatası almamak için HaberSil.aspx sayfasın EnableEventValidation=”false”  bildirimini yazıyoruz.

 

HaberSil.aspx dosyasında design tasarımına geçip Page_Onload metodunu oluşturmak için content dışında bir alan üzerinde çift tıklıyoruz. Default.aspx sayfasındaki load metodundaki kodların aynısını yazıyoruz.

Tazele adında bir tane metod oluşturup hem Page_Load metodunda hem de kayıt silme işleminden sonra repeater nesnesini silmek için oluşturuyoruz.

Tazele Metodu

Page_Load Metodu

 

Sayfa yüklenme kodlarını yazdıktan sonra buton nesnesine tıklandığında çalışacak Button1_Click metodunun kodlarını yazıyoruz.

Button1_Click Metodu

resimSil metodu

 

Uygulamayı İndir

Yorum

Yorum Yap