Android

Uygulama İcon ve İsim Değiştirme

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda yazdığımız uygulamanın simgesini ve ismini değiştirmeyi öğreneceğiz.

Arkadaşlar öncelikle kodlamış olduğumuz uygulamanın simgesini değiştirmeyi anlatacağım.Yeni bir uygulama yazmaya başladığımız zaman varsayılan olarak bir icon gelmekte ama her yazılımcı gibi bizde kendi iconumuzu kullanmak isteyebiliriz.

simge değiştirme Varsayılan olarak gelen simge.

Arkadaşlar bu simgeler projeyi oluşturduğunuz klasörün  “C:\UygulamaDosyası\UygulamaAdı\app\src\main\res” klasörünün içinde 4 adet”mipmap” klasörü bulunuyor bu klasörlerin içinde bulunuyorlar. Neden 4 adet mipmap klasörü var hepsini farklı simge mi koyacağız? Hayır.Simge belirlerken 4 farklı boyutta ayarlamamız gerekiyor(72×72-48×48-96×96-144×144) her bir mipmap klasörünün içine bu farklı boyutlardaki simgeleri yerleştireceğiz.

simge değiştirme1

Tabi ki simgeleri bu farklı mipmap klasörlerinin içine yerleştirirken kafamıza göre rastgele yerleştirmiyoruz bunun bir düzeni var.

mipmap-hdpi=72×72

mipmap-mdpi=48×48

mipmap-xhdpi=96×96

mipmap-xxhdpi=144×144

Simgeleri klasörlere atarken bu şekilde boyutlarına göre atmamız gerekiyor.Farklı çözünürlükte simgeler kullanmamızın nedeni ise uygulamamızı yüzlerce farklı cihaz kullanabilir bu cihazların çözünürlükleri de birbirinden farklı olmasıdır.

Simgeleri değiştirmenin iki farklı yolu var ilki;

Simgelerinizi ayarlarsınız varsayılan olarak gelen simgeleri silersiniz o sildiğiniz imgelerin isimlerini yeni simgelerinize verirsiniz o zaman uygulama üzerinde hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır. Diğer yol ise;

Simgelerinizin isimini kendiniz belirlersiniz(4 farklı mipmap klasörünün içine koyduğunuz farklı çözünürlükteki simgelerin hepsinin ismi aynı olmak zorunda) uygulama içinde “Manifest” dosyasının içine girer ve orada”androd:icon=”simgeİsmi” şeklinde değiştirirsiniz.

Yukarıdaki örnekte yeri görebilirsiniz.

Arkadaşlar diyelim ki simge ayarladınız 1 tane ancak farklı boyutlara ayarlamayı yapmak istemiyorsunuz veya simge bulamadınız simge oluşturabileceğiniz simge arıyorsunuz. Size bir site önereceğim arkadaşlar isterseniz kendi simgenizi buraya yükler her çözünürlükte ayrı şekilde ayaranmasını sağlarsınız isterseniz oradan kendinize simge tasarlar ve 4 farklı boyutta indirerek kullanırsınız. Siteye gitmek için tıklayınız.

Şimdi ise uygulamanın ismini değiştirmeye gelelim. Mesela uygulamaya başlarken bir isim belirlediniz ama program ilerledikçe değiştirmek istediniz veya başta yanlı isim verdiniz düzeltmek istiyorsunuz o zaman size anlatayım;

Arkadaşlar isim değiştirmek için Android studio’dayken sol tarafta bulunan dosyalar içinde “res/values/string” dosyasını açıyoruz ve orada “<string name=”app_name”> </string>” etiketinin içine uygulamamızın ismini yazıyoruz.

isimDeğiştirme

Yukarıda ki örnekte değiştirilmiş hali var umarım anlatabilmişimdir iki konuyu da eğer anlamadığınız kısımlar olduysa veya bir yorumunuz, tavsiyeniz, şikayetiniz olursa yorumda rahatlıkla yazabilirsiniz. Yazılarıma bu platforma yeni başlayanlar için en başından anlatarak gidiyorum zamanla daha sık aranan konuları da anlatacağım.

Yorum

Yorum Yap