Pazartesi , 21 Ağustos 2017
Anasayfa » JavaScript » JavaScript ile forEach Kullanımı

JavaScript ile forEach Kullanımı

JavaScript ile forEach kullanımını anlatmaya başlamadan önce Türkçe kaynaklarda bu kavram sıklıkla yanlış anlatıldığını belirmek isterim. Diğer C tabanlı dillerdeki gibi forEach kullanımını öğrenmek istiyorsanız. Sitede bulunan for-in kullanımını inceleyebilirsiniz.  JavaScript ile forEach nasıl kullanılır sorusunun cevabı için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

JavaScriptteki forEach dizi işlemlerinde kullanılan fonksiyonlar sadece bir tanesi. Bu fonksiyon bir dizideki her dizi elemanı için belirtilen bir fonksiyonu çalıştırır.

Örneğin: Günler adındaki bir dizide haftanın yeni günü olsun. “P” harfi ile başlayan günlerden yeni bir dizi oluşturmak istiyoruz. İşte burada gunler dizisini forEach ile işleme tabi tutup ilk harfi karşılaştıran bir fonksiyon ile yeni diziyi doldurabiliriz.

 

 

Örnek 2: Tabiki kullanım bu kadar basit değil. Bunun dışında index ve key değerleri ile de işlem yapmak mümkün. Yukarıdaki anonim fonksiyon ile sadece element okunmuştur. Yine aynı örnek üzerinden devam edecek olursak bu seferde “P” harfi ile başlayan günler ve index numaralarını yazdıralım.

 

JavaScript ile kullanılan diğer fonksiyonlar için şu yazıyı da incelemenizi tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

Hakkında Hayri

İlginizi Çekebilir

JQuery Checked Kullanımı

Bu örneğimizde JQuery ile checkbox kullanarak resim gizleyip göstermeyi yapacağız. Bunun için ilk olarak JQuery’nin sitesinden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir