CSS WEB

CSS Kuralları

CSS Kuralları Geçersiz Kılma

Web uygulamalarımızı oluştururken bazı durumlarda yazdığımız CSS bildirimlerinin görevini yerine getirmediği görülür. Bunun bazı temel nedenleri vardır. Bu nedenleri ve yol açabilecek sorunları iyi bilmeden CSS uygulamak bazen sizi dolaylı yollara sürükleyebilir. Böylece stil kodlarınızda gittikçe artan bir karmaşıklık göze çarpar. Şimdi bu nedenleri inceleyelim;

Bir HTML öğesi için birden fazla stil belirtildiğinde hangi stil kullanılacak?

Stillerin sahip oldukları bir öncelik vardır.

 1. Satır içi stil (bir HTML öğesinin içinde)
  Dolayısıyla, satır içi stil (belirli bir HTML öğesinin içinde) en yüksek önceliğe sahiptir; yani, <head> etiketinde tanımlanan bir stili veya bir harici stil sayfasında veya bir tarayıcı varsayılan değerini geçersiz kılacaktır.
 2. Dahili Stil sayfaları (baş bölümünde)
  İkinci önceliğe sahip Dahili Satil Sayfaları <Style> … </ style> etiketlerinde tanımlanan kurallardır. Herhangi bir harici stil sayfası dosyasında tanımlanan kuralları geçersiz kılacaktır.
 3. Harici Stil Sayfaları
  Harici stil sayfası dosyasında tanımlanan tüm kurallar en düşük önceliğe sahiptir ve bu dosyada tanımlanan kurallar yalnızca yukarıdaki iki kural geçerli olmadığında uygulanır.
 4. Tarayıcı varsayılan
  İlgili HTML öğesine herhangi bir stil bildirimi yok ise tarayıcı varsayılan stili geçerli tutulacaktır.

 

Tarayıcılarla Uyumlu Çalışma

CSS her geçen gün sürekli olarak güncellenmektedir. Dolaysıyla yeni çıkan özelliklere tarayıcıların cevap vermesi aynı hızda olamayabiliyor. CSS’in bazı özelliklerini hala desteklemeyen birçok tarayıcı var. Dolayısıyla, Katıştırılmış CSS’mizi bir HTML belgesine yazarken hangi tarayıcılarda geçerli olduğu, yada geçerli kılmak için nasıl bir söz dizimine sahip olması gerektiğine dikkat ederek yazmakta yarar var.  Bazen tarayıcıların yazdığınız CSS’i farklı yorumlayabilirler. Bu da web sayfalarınızın farklı tarayıcılarda farklı görünmesine yol açacaktır. Biz her zaman siteleri her ortamda aynı stilde kalmasını arzularız. Ama durum her zaman böyle olmayabilir. Bu sorunsalı aşmanın en kolay yollarından biride farklı tarayıcılar için farklı CSS bildirimlerinde bulunmaktır. Bu konuyu ileri konularımızda tekrar ele alacağız.

CSS Yorum Satırları

Çoğu zaman, stil sayfası bloklarınıza ek açıklamalar koymanız gerekebilir. Bu nedenle, stil sayfasındaki herhangi bir bölümü yorum satırı yapmak çok kolaydır. Basitçe // kullanabilirsiniz.

Çok satırlı blokları C ve C ++ programlama dillerinde yaptığınız gibi benzer şekilde yorumlamak için / * …. * / kullanabilirsiniz.

 

1 Yorum

Yorum Yap