CSS WEB

CSS Google Font Kullanma

Google, web’in daha güzel, hızlı ve açık olmasını sağlamak amacıyla web tasarımcıları için büyük bir tipografi dünyasını hizmete sunmuştur. Google Font API servisinin hedefi, web dünyasında yazı tiplerinin sezgisel ve sağlam bir dizinini sunarak bu işlemi basitleştirmektir. Kapsamlı kataloğa sahip olan Google Font kullanarak, nerede olursanız olun, tipografiyi herhangi bir tasarım projesine sorunsuz bir şekilde paylaşıp entegre edebilirsiniz. Şimdi Google Font teknolojisinin kataloglarında yer alan yazı fontlarını, kendi sayfalarımıza nasıl entegre edip CSS ile kullanacağımızı görelim;

Öncelikli olarak https://fonts.google.com adresini ziyaret ediniz. Sizi aşağıdaki gibi bir katalog ekranı karşılayacaktır.

Google Font API Servisi tam 135 dilde kullanılmak üzere düzenlenmiş yazı tipini kataloğunda ihtiva eder. Sıralama ve test etmenin yanı sıra kullanım ve demografik analizler de sunmaktadır. Varsayılan sıralama, popülerliğe, trendlere ve coğrafi konuma dayalıdır. Tüm katalog üzerinde ekranın sol tarafında bulunan “Search” paneli ile filtreleme yapma imkanınız bulunmaktadır. İşin en zor kısmı siteniz için en iyi font’a karar vermek olacaktır 🙂

Ardından dilediğiniz font’un sol üst köşesinde bulunan ekle butonuna tıklayınız.

Seçtiğiniz font’un sepetinize atıldığını göreceksiniz. Sepete baktığınızda font’un kullanımına dair isim ve link bilgisini sitenizde kullanmak üzere kopyalayınız.

Örneğin ; Google Font kütüphanesinden “Tangerine” isimli bir fontu seçelim. Sepette verilen <link> satırını ;

kopyalayın ve <head>…</head> etiketleri arasında kullanın. Ardından;

CSS için verilen kod satırını uygulamak istediğiniz metnin etiketine CSS özelliği olarak uygulayın.

Sonuç : Mükemmel bir yazı stili…

Dilerseniz özel yazı tipini uyguladığınız metni, diğer CSS özellikleri ile zenginleştirebilirsiniz. Örneğin önceki örnekteki stile gölge eklemeyi deneyin;

Şimdi metnin altında bir gölge görmelisiniz;

Fonts API ve CSS ile yapabileceğiniz şeyin başlangıcı sadece budur.

Not: CSS stilinde bir web yazı tipi belirlerken, beklenmedik davranışlardan kaçınmak için her zaman en az bir yedek web güvenli fontu kullanın. “serif” veya “sans-serif” gibi bir CSS genel yazı tipi adı ekleyin , böylece tarayıcı gerekirse varsayılan yazı tiplerine geri dönebilir.

Birden Çok Google Font Kullanmak

Dilerseniz birden fazla fontu alternatif font olarak kullanmanızda mümkün. Bu durumda sıralı olarak fontlarınızı seçmek ve ilgili <link> ve CSS satırlarını kullanmak yeterlidir.
(Ancak denize girmeyin; çoğu sayfa pek çok yazı tipi gerektirmez ve bir sürü yazı tipi istemek sayfalarınızın yüklenmesini yavaşlatabilir!)

Google Font Dosyasını İndirme

Google katalogda bulunan tüm fontları açık kaynaklı lisanslar altında kullanıma serbest bırakılır. Bunları herhangi bir ticari olmayan veya ticari projede kullanabilirsiniz. Hatta değişik platformlarda kullanma imkanına bile sahip olabilirsiniz. Bu durumda ilgili font dosyasına sahip olmanız gerekir. Yapmanız gereken tek şey katalogdan font seçip sepete eklemek ve “download” linkine tıklamak. Böyle yazı tipine ait .ttf uzantılı dosyaları bilgisayarınıza sıkıştırılmış formatta (.zip) indireceksiniz. Basit bir sıkıştırma yazılımı (winrar, winzip vb…) ile dosyaları açabilir diğer projelerinize entegre edebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yap