SQL Veritabanı

Sql Veritabanı Seçme

Sql Veritabanı Seçme

Sql de kullanılmak istenilen veritabanını değiştirmek için ekranın sol üst köşesinde bulunan açılan kutudan seçim yapılır. Bir seçim yapılmadığında genellikle master veritabanı kullanımdadır. Ben ise bu kutudan kutuphaneyi seçtim. Bu işlem bir kod ile yapmak istersek use komutunu kullanılırız. Use komutundan sonra veritabanının adını yazmak yeterlidir.

Bunun için niye kod yazayım seçim yapmak daha kolay diye düşünebilirsiniz ama gerekli olduğu zamanlarda olabiliyor. Örneğin Yeni bir veritabanı ve bu veritabanına ait tabloları tek bir komut ile oluşturmak isteyebiliriz. Bu gibi durumlarda oldukça faydalıdır.

Örneğin aşağıdaki kod ile deneme isminde bir veritabanı oluşturup onu hemen kullanmaya başlayabiliriz ve bu veritabanına test isimli bir tablo oluşturup sonrada yeniden veritabanını silebiliriz. Bu işlemi yaparken kodları seçmemize gerek kalmaz.

Yukarıdaki kodda go komutu Veritabanı oluşturma işlemi bittikten sonra diğer komutların çalışmasını sağlar. Go komutunu kullanmazsak veritabanı oluşturma işlemi uzun sürdüğü için veritabanını oluşturamadan kullanmaya çalışır. Buda kodun hata vermesine neden olur.

Yorum Yap