MsSQL

SQL Server Sistem Veritabanları

Bu makalemiz SQL SERVER SYSTEM DATABASES(SQL Server Sistem Veritabanları) hakkında olacaktır. SQL Server sunucusunun biz kullanıcılarına kendisinin oluşturup sagladığı veritabalarına sistem veritabanları adı verilir. Başlıca Sistem Veritabları 4 tanedir:

Master : Sql Server’ın stabil çalışmasını sağlayan nesnelerin yer aldığı içerisinde server –  level bilgilerini tutan veritabanıdır. Bu bölümde yanlış bir veri siler yada güncellersek server’ımız eskisi gibi çalışmayabilir.

Model : Kısaca bir database template diyebiliriz, Sql server içerisinde oluşan her yeni database’in standart default değerleri kullanmasını sağlar

Msdb : Zamanlanmış görevlerin tutulduğu ve bu görevlerin zamanında çalışmasıyla ilgili işlemlerin tutulduğu veritabanıdır. Kısacası Sql Server Agent ile bire bir ilişkisi vardır.

Tempdb : Üzerinde çalıştığımız databaselerin  geçici bilgilerinin bulunduğu veri tabanıdır. Sql Server her kapanıp açıldığında tekrar Create edilir yeniden oluşturulur.

Bunlara ek olarak ;

Resource : SQL Server sistem obje leri tutan Resource DB si bir read-only DB dir. Sistem obje leri fiziksel olarak resource db de tutulurken mantıksal olarak her DB nin içerisinde gösterilir.

Resource da system veritabanları arasına eklenebilir .Unutmayınız ki bu veritabanları sunucumuzun çalışmasını denetimini ve işlevsel faaliyetlerini taşıyan sorgular ve kodlar içerdiğindinden dolayı kesinlikle silinmemelidir.

1 Yorum

Yorum Yap