Cumartesi , 21 Ekim 2017
Anasayfa » C# » C# SQL Server Veri Tabanı Bağlantısı (Telefon Rehberi)

C# SQL Server Veri Tabanı Bağlantısı (Telefon Rehberi)

Bu yazımızda C# Windows Form kullanarak SQL Veritabanı bağlantısı gerçekleştirerek basit bir Telefon Rehberi oluşturacağız. Rehberimizde Kişi Ekleme, Silme ve Güncelleme işlemlerinin yanı sıra Arama işlemini de gerçekleştireceğiz.Örneğimize veri tabanımızı tasarlayarak başlayalım.
rehber_3
Kullanacağımız veritabanımızın ismi “dbRehber” ve tablomuzun ismi ise “tblKisiler” olacak. Veritabanımızı tasarladıktan sonra Formumuzu da aşağıdaki şekilde tasarlıyoruz.
rehber_1

Formumuzda bulunan datagridView üzerinde seçtiğimiz kayda ait ilgili verilerin textbox’ lara getirilmesini sağlayacağız. Datagridview özelliklerinden SelectionMode özelliğini FullRowSelect yapıyoruz. Bu sayede datagridview üzerine tıklandığında tüm satırın seçili olmasını sağlayacağız. Verilerimizin form açıldığında, Ekleme yapıldığında, Güncelleme yapıldığında ve Silme işlemi yapıldığında DataGridview üzerinde yenilenmesini sağlayacağız. Bu sebeple bu işlemi bir metot kullanarak gerçekleştirerek kodları tekrar tekrar yazmak zorunda kalmayacağız. Arama işleminde herhangi bir buton kullanmayacağız. Textbox Text_Changed olayına yazacağımız kodlar sayesinde Textbox üzerinde herhangi bir değişiklik yapıldığında kodlarımızın çalışmasını sağlayacağız.

rehber_2

Arama işlemini Dataadapter ve Dataset kullanarak gerçekleştireceğiz.

using System.Data.SqlClient; ekleyerek kodlarımıza başlıyoruz. Diğer kodlar ise şu şekilde olacaktır.

Hakkında Ahmet CANSEVER

İlginizi Çekebilir

NullReferenceException Hatası Çözümü

C#, Java gibi Nesne Yönelimli Programlama Dillerinde nesneler ve değişkenler bellek yönetimi açısından farklı davranış …

1 Yorum

  1. PRogramı indirebileceğimiz bir link paylaraşabilir misiniz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir