Android

Uygulamamızın Apk Dosyasını Oluşturma

 

 

Bu yazımızda uygulamamızın apk dosyasını oluşturmayı , uygulamamızı paketlemeyi anlatacağım.

Üst menüde sırasıyla “Build/Generate Signet APK” seçeneklerine tıklıyoruz.apk kurma1

Açılan pencerede eğer daha önce bir şifre dosyası oluşturmuşsak onun yolunu soruyor. Biz oluşturmamıştık yeni oluşturuyoruz. “Create New” butonuna tıklıyoruz.

Açılan pencerede ilk olarak dosyayı oluşturacağımız yolu istiyor.(Genelde projenin olduğu dosyaların yolu verilir.)

apk kurma2

 

Daha sonra şifreyi belirliyoruz ve “Passaword”  (Şifrelerin en az 6 karakter olması gerekiyor.) kutucuğuna yazıyoruz. Şifreyi belirledikten sonra “Key” başlıklı bölüme geçiyoruz.  Burada dosyanın içerisine uygulamamıza ait bir şifre verilecek bu şifreye de bir isim vermemiz gerekecek. İsim ve şifremizi belirliyoruz. Şifrenin altında bulunun “Validity (Years)”  Kısmı şifremizin geçerlilik süresini oluşturuyor. Varsayılan olarak 25 yıl veriliyor bu süre düşürülebilir veya arttırılabilir ancak düşürmeyin çünkü uygulamamızı ileride Google Play’e atarken kabul etmiyor bundan dolayı herhangi bir sıkıntı çıkmasın.

Altta bulunan “Certiface”  Kısmını doldurmak zorunlu değil ancak doldurup doldurmamak size kalmış.

İlk seçenekte bizden isim ve soyisim istiyor bunu doldurduktan sonra “ok” seçeneğine tıklayarak şifre dosyası oluşturmayı bitirebilirsiniz.

Son hali bu şekilde olması gerekiyor:

apk kurma3

Daha sonra şifre dosyamıza ait bilgilerin olduğu bir sayfa açılıyor.

Burada “Remember passwords” seçeneğini seçersek şifre dosyasını kaydeder ve ileride apk oluşturmak istediğimiz aman otomatik olarak şifre dosyasıyla ilgili bilgileri doldurarak işimizi kolaylaştırabiliriz. “Remember passawords” seçeneğini seçtikten sonra “Next” butonuna tıklıyoruz

.apk kurma4

Daha sonra açılan pencerede “APK Destination Folder” seçeneğiyle apk dosyasını oluşturacağımız yerin adresini giriyoruz ve daha sonra “Finish” seçeneğine tıklayarak apk oluşturmayı sonlandırıyoruz.

apk kurma5

Gördüğünüz gibi şifre dosyası ve oluşturduğumuz apk seçmiş olduğumuz dosya içinde oluşturulmuş durumda. Oluşturduğumuz apkyı kendi cihazlarımıza yükleyip kullanabilir veya Google Play Developers Hesabımızdan yayınlayabiliriz.

Yorum Yap