Android

Android ToolBar Özelleştirme

Merhaba arkadaşlar bir önceki makalemde bahsettiğim toolBar’ın özelleştirilmesini göreceğiz bugün.

 

Son yazımı  hatırlayacaksınız orada toolBarın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını anlatmıştım.

Android ToolBar Kullanımı

Bu yazımda ise oluşturduğumuz toolBarı’ı özelleştirmeyi göreceğiz. Bu özelleştirmeler neler olacak öncelikle onlara değineyim;

Toolbar’a gölge vermek , toolbar üzerindeki yazı rengini değiştirmek ve toolbar üzerindeki yazıyı java dosyasından değiştirmek olacaktır. İlk olarak toolBar’a gölge vermeyi anlatacağım.

Bunun için ilk olarak projemize toolbar’ı ekliyoruz. Projemize toolbar eklemeyi önceki yazımda anlatmıştım. Daha sonra sol tarafta bulunan klasörlerden “res/drawable” klasörüne sağ tıklayıp “new/drawable resource file” seçeneklerine tıklayarak “toolbar” adında bir xml dosyası oluşturuyoruz. Aşağıdaki kodu ekleyin;

Açılan dosyada xml türü olarak “selector” geliyor varsayılan olarak, onu siliyoruz ve “shape” yapıyoruz ve daha sonra şeklini dikdörtgen olarak seçiyoruz ve renk veriyoruz.

Bu kodu ekledikten sonra layout xml dosyamızı açıyoruz ve aşağıdaki kodu toolbar’ın altına yazıyoruz.

Bu kodu ekledik ten sonra çalıştırdığınızda toolbar’ın altına gölge eklendiğini göreceksiniz. Height değerini değiştirerek daha güzel sonuçlara ulaşabilirsiniz.

toolBar5

Şimdi ise yazının rengini değiştirmeyi anlatacağım arkadaşlar. Bunun için temayı değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için yapmamız gereken tek işlem layout xml dosyamızı açmak ve toolbar bileşenin içine aşağıdaki kodu eklemek;

Kodu ekledikten sonra uygulamayı çalıştırdığımızda toolbar’ın son hali ;

toolBar7

Şimdi ise uygulama çalışırken toolbar üzerindeki yazıyı değiştirmeniz gerekirse bunu nasıl yapacağımızı anlatacağım. Bunun için vereceğim kodu işlem yapmak istediğiniz yere yazmanız yeterlidir.

Bu yazımız bu kadar arkadaşlar . Herhangi bir sorunla karşılaştığınız takdirde yorum atarak bana ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnun olurum. Herkese iyi günler, iyi kodlamalar!

 

 

Yorum Yap