Android

Android ScrolView (Kaydırma Çubuğu)

Merhaba arkadaşlar bu  yazımda Android’de Uygulamamıza kaydırma çubuğu eklemeyi göreceğiz.

 

Öncelikle ScrolView yani kaydırma çubuğu nedir ne işe yarar ona değineyim. Kaydırma çubuğu genelde İnternet sitelerinde sağ tarafta gördüğümüz, ekranı yukarı aşağıya kaydırmak için kullandığımız bir araçtır. Android programlarında da kullanılan bu araç yine web sitelerindeki gibi ekranı yukarı aşağıya kaydırmak için kullanılıyor. Android uygulamalarda da bazen ekranda görünmesini istediğimiz nesneler ekrana sığamıyor veya biz tasarım yaparken 4.7 inç veya 5 inç ekran üzerinde tasarımımızı yapıyor olabiliriz ancak çok daha küçük ekran boyutları olan cihazlar tarafından kullanılabilir uygulamamız, bundan dolayı kaydırma çubuğu bizim için hayati önem taşıyan bir araç olabiliyor bazen. Şimdi kaydırma çubuğunu uygulamamıza eklemeyi anlatayım. ScrolView’i uygulamamıza eklemenin iki yolu var birincisi benim genelde kullandığım yol olan Ekranda görünmesini istediğimiz tüm nesneleri ekrana yerleştirip en son kodlara scrolView  ekleyip çok kısa bir sürede işi bitirmektir. Bir diğer yol ise sürükle bırak şeklinde uygulamaya başlarken ekrana yerleştirip ondan sonra ekranda görünmesini istediğimiz nesneleri bu ScrolView içine yerleştirmektir. Ben ilk olarak genelde kullandığım yolu anlatacağım.

scrolView

Ekrana  bir imageView ekledim ancak resim ekrana sığmadığı için yarısı aşağıda kaldı ve göremiyoruz bunun için bir scrolView kullanmamız gerekecektir. Şimdi bahsettiğim ilk yoldan eklemeyi göstereceğim.

Uygulamanın xml kodları bu şekilde arkadaşlar şimdi <scrolView> </scrolView> etiketini kodlara ekleyeceğiz. ScrolView’i eklerken hangi nesneleri ekranda kaydırmak istiyorsak onları <scrolView> </scrolView> etiketlerinin içine ekliyoruz. Biz ekrana sadece imageView eklediğimiz için <scrolView> etiketiniimageView’in üstüne </scrolView> etiketini ise imageView’in altına yerleştireceğiz. Tabi scrolView’i eklerken belli bir genişlik ve yükseklik vermemiz gerekecektir. Yükseklik ve genişlik değeri olarak “match_parent” giriyoruz. Xml dosyası aşağıdaki gibi olmalıdır;

Bu kodları ekledikten sonra resmi aşağı kaydırarak göremediğimiz yerleri de görebiliriz.

scrolView2

Şimdi ise diğer anlattığım yola geçelim arkadaşlar. Bunun için öncelikle ekranımıza bir nesne yerleştirmemiş olmamız lazım ama eğer ki kaydırılmasını istemediğiniz nesneler olursa onları ekleyebilirsiniz.

scrolView3

Daha sonra sol tarafta bulunan “Palette” menüsünden scrolView’i ekranımıza sürükle bırak şeklinde bırakıyoruz ve daha sonra ekranda kaydırılmasını istediğimiz nesneyi bu scrolView içine yerleştiriyoruz. ScrolView kullanımı bu kadar arkadaşlar umarım işinize yaramıştır. Anlamadığınız yerler, şikayetleriniz veya öneriniz olursa rahatlıkla yorum olarak iletebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yap