Jquery

Jquery Datepicker – Türkçe Tarih Seçme

Doğru tarih formatı veritabanı ile web sayfası tasarımı arasında hep sorun olmuştur.  Özellikle Türkçe olarak ekranda gösterip Mysqle kaydetmek istiyorsak hep PHP ile ek düzenleme yapmak zorunda kalmışızdır. Bu yazıda bu sorunlara cevap olacak çözümler bulacaksınız.

Mysql veritabanı yyyy-mm-dd (yıl-ay-gün) formatını kabul etmesine rağmen, sayfa tasarımlarında genellikle dd-mm-yyyy(gün-ay-yıl) formatında  kaydederiz.  Bu bilgiyi örneğimizi hazırlarken kullanacağız.

datepicker Turkce mySQL

DEMO

Temel Datepicker Kullanımı

Öncelikle Date Picker kullanımını inceleyelim. En basit hali ile bir datepicker nesnesi şu şekilde seçilir. Jquery, Jquery UI, Jquery UI CSS kütüphanelerini dahil edip, ekrana tarih seçmek için bir tane input nesnesi ekliyoruz.  Tarih seçme nesnesi yapmak içinde istediğimiz nesneyi  $( “#tarih” ).datepicker(); şeklinde tanımlıyoruz.

Datepicker Türkçeleştirme

Ekranda Türkçe isimler yerine İngilizce karşılıklarının geldiğini görmüşsünüzdür. Jquery Türkçe Takvim için  Datepicker nesnesine parametre olarak gönderilecek bir dizge, Türkçe ay isimler ve Türkçe gün isimleri olmasını sağlayacaktır. monthNames ve dayNamesMin özelliklerine vermek istediğimiz Türkçe isimleri sırasıyla yazıyoruz.( Bu isimlendirmelerin kısa ve  normal olarak da yapıldığını unutmayın.)

Ülkemizde haftanın ilk günü pazartesi olarak kabul edilir. Jquery UI ile haftanın ilk gününün pazartesi yapmak içinde de firstDay özelliği kullanılır. Bu özellik 0-6 arasında değer almaktadir. İlk gün pazartesi yapmak için 1 değerini girimek gerkiyor.

 

Datepicker Türkçe Tarih Formatı Oluşturma

Türkçe’de tarihleri gün/ay/yıl olarak yazarız. Datepicker varsayılanında bu şekilde değil. Tarih formatını Türkçe’ye çevirdikten sonra MySQL formatı için ek bir düzenleme yapmak gerekecek. Bu kavramı da bir sonraki başlıkta değineceğim. Türkçe formatta yazdırmak için dateFormat özelliği kullanılır.  dateFormat: “dd-mm-yy” şeklinde bir önceki örneğe ekliyoruz.

 

Datepicker ile Türkçe Yapılan Tarihi mySQL Formatına Uygun Olacak Şekilde Düzenleme

Ekranda görünenin Türkçe formatında olmasını sağlayıp veritabanına gönderirken mySQL formatında düzenleme yapmak için altFormatı özelliği kullanılmaktadır.  Ekran ile gönderilen arasında farklı olmasını sağlayarak PHP gibi yazılımlar ile tarih dönüştürme işlemi yapmadan doğrudan veritabanına kaydedilecek formatı elde edebiliriz.

Bu işlem için iki tane datepicker özelliğine değer girmemiz ve bir tane de çevrilen alanı kaydetmek için gizli yada görünen bir alana ihtiyacımız var. Birincisi işlemi yapan datepicker özelliği altFormat: “yy-mm-dd” şeklinde düzenlenir.  İkincisi çevrilen formatı kaydettirme için de altField:”kaydedilecek yer”  özelliği kullanılmaktadır.  Yine yukarıdaki örneklere bağlayarak örneği yazdım. 

 

Datepicker ile Türkçeleştirme Örneği

Jquery UI Datepicker nesnesi için  “datepicker language tr” eklentisi bulunup kurulabileceği gibi eklenti olmadan da aşağıdaki gibi Türkçe diline çevirme imkanımız var.

Son Olarak

Datepicker nesnesinin bir çok özelliği var. Ama temel olarak gerekli olan Türkçe tarih yazdırma ve Türkçe tarihi mySQL formatına çevirme için gerekli olan herşeyi yazdım. Umarım yaptığınız projelerde faylı olacaktır.

 

[Güncelleme: 26.01.2018]

Jquery UI Datetimepicker Kullanımı

Jquery UI Datepicker ile tarih seçmenin dışında Tarih ve Saat seçmek için aşağıdaki iki kütüphaneden birini kullanabilirsiniz.

Örnek 1: Jquery date nesnesine ek olarak hazırlanmış datetime nesnesini kullanabilirsiniz. Not: Mevcut kütüphaneyi CDN olarak kullanma şansı var. Eklenti adresi: http://trentrichardson.com/examples/timepicker/

 

 

Örnek 2: Datepicker ile tarih seçmenin dışında tarih ve saat seçmek için jquery ile hazırlanmış olan datetimepicker eklentisini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki kodlar datetimepicker kütüphanesi için küçük bir örnektir.

Kod:

Türkçe Tarih Seçme Örneği İndir

 

 

 

Yorum