Android

Android Toolbar Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Toolbar’ı anlatacağım.

 

Öncelikle toolbar nedir ona değinelim. Arkadaşlar toolbar, Android 5 (Lolipop) sürümüyle gelen bir özelliktir ve actionBar yerine kullanılabilen bir araçtır. Toolbar, actionBar’a göre daha gelişmiş daha, daha büyük ve daha özgür kullanılabilen bir araçtır. Toolbar’ı  ekranın herhangi bir yerine ekleyebilir  ve ekrana birden fazla toolbar eklenebilir ve illaki actionBar yerine kullanmamıza gerek yoktur. Toolbarı’ın boyutunu ve rengini istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz yani rahat rahat özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir. Şimdi yeni bir proje başlatalım ve o proje üzerinden gidelim arkadaşlar. Ben ToolBar adında bir proje açtım ve bu proje üzerinden gideceğim sizde yeni bir proje açıp onun üzerinden gidebilirsiniz.  Öncelikle uygulamamızda tanımlı olarak gelen actionBarı’ı kaldırmamız gerekiyor.

toolBar

Onun için sol tarafta bulunan dosyalardan “res/values” dosyasını açıyoruz ve orada değişiklik yapacağız.

Sayfanın başında bulunan bu satırda değişikli yapacağız.

Satırı bu şekilde değiştirdikten sonra ekran görüntüsü böyle olacaktır;

toolBar2

Şimdi ise toolBar’ı ekleyeceğiz. Bunun için Xml dosyasını açıyoruz ve 

Bu kod satırını xml dosyamıza yazdıktan sonra uygulamayı başlattığımızda ekran aşağıdaki gibi olacaktır;

toolBar3

Ekran bu şekilde oluyor tabi sizde büyük ihtimal herkes gibi toolbar’ın sağında, solunda ve üstündeki boşluğun olmamasını isteyeceksinizdir. Bu boşluğun sebebi projeye ilk başladığımız zaman otomatik olarak sol,üst,sağ ve alt köşelere “16dp” lik bir margin verilmiş olmasıdır. Margini kaldırmak için Xml dosyasında yukarıda verilen bu kodları sileceğiz;

Bunları çalıştırdıktan sonra uygulamamızı test edersek böyle bir görüntü elde edeceğiz;

toolBar4

İstediğimiz görüntüye ulaştık arkadaşlar şimdi ise Java dosyamıza Toolbar’ı actionBar olarak kullanmak istediğimizi bildireceğiz. Bunun için Java dosyamızı açıyoruz ve onCreat metodunun içine aşağıdaki kodu ekliyoruz.

Bu kodları da eklediğimiz zaman toolBar’ımız, ActionBar gibi hareket edecektir.

Bu yazımız bu kadar arkadaşlar bir daha ki yazımda ToolBar üzerinde devam edeceğim. Herhangi bir sorunla karşılaştığınız takdirde yorum atarak bana ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnun olurum. Herkese iyi günler, iyi kodlamalar!

 

Yorum Yap