Android

Android ActionBar Özelleştirme

Merhaba arkadaşlar bu yazımda size Actionbar’ı özelleştirmeyi ve geri butonu eklemeyi anlatacağım.

 

Arkadaşlar bildiğiniz gibi actionbar güzel ve hoş bir şekilde özelleştirilirse uygulamamıza hoş bir görünüm katar ve oldukça da kullanılabilir işlevsel bir araçtır. Actionbar üzerinde geri tuşu, ayarlar veya uygulamanızın logolarını barındırıp bunları kullanılabilir hale getirebilirsiniz.İlk olarak Actionbar ve üst bildirim çubuğunun rengini değiştirmeyi anlatacağım. Bildirim çubuğunun rengi her telefonda değişmez sadece android sürümü yüksek olan telefonlarda bildirim çubuğunun rengi değişir.(Android 5(marshmallow) ve üzerindeki sürümlerde çalışır.) Öncelikle sol tarafta bulunan dosyalardan “Res/values/colors.xml” dosyasını açıyoruz.

actionBar

Ekrana bu kodların olduğu bir xml dosyası gelecektir. “colorPrimary” ve “colorPrimaryDark” isimli iki tane renk olduğunu görüyoruz. Bunlardan “colorPrimary” actionBar rengidir. “colorPrimaryDark” ise bildirim çubuğu rengidir. Bu renkleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Birçok renk seçeneği ve renklerin kodlarının olduğu benim sürekli kullandığım bir site var sizde o siteden yararlanmak için tıklayınız.

actionBar1

Ben yukarıdaki gibi renkleri değiştirdim arkadaşlar sizde değiştirebilirsiniz uygulamanıza göre.

Şimdi ise geri butonu eklemeyi göstereceğim arkadaşlar. Eğer uygulamalarınız da toolbar kullanıyorsanız otomatik olarak uygulamanıza geri tuşu eklenir ve tıkladığınız zaman önceki sayfaya gider ama actionbar kullandığımız zaman bunu kendimiz yapmalıyız. 

Öncelikle “onCreate” metodunun içine aşağıdaki kodu ekliyoruz.

Bu kod sayesinde actionBar’da geri simgesinin görünmesini sağlayacağız.

Daha sonra kodlar içinde aşağıda bulunan “onOptionsItemSelected” metodunun içinde bu tuşa tıklandığında hangi işlemleri yapacağımızı yazıyoruz.

Bu kodu yazarak hangi sayfaya gidilmesini istiyorsak onu belirliyoruz. Veya hangi sayfaya gideceğini değilde direk önceki sayfaya yönlendirmek istiorsak o zaman

Kodunu ekleyebiliriz. Aşağıdaki resimdeki gibi geri işareti eklenecektir uygulamanıza.

actionBar2

Anlamadığınız veya sormak istediğiniz yerler olursa rahatlıkla yorum yapabilirsiniz.

Yorum Yap