Animate (Flash)

Adobe Flash Bayrak Yapımı

Adobe flash yeni adıyla Adobe Animate ile örnek bir uygulama yapacağız. Örneğimiz resimde de göründüğü gibi Türk Bayrağı yapımı olacak. Adobe flash örnekleri içinde yapımı en basit örnek bayrak yapımı diyebiliriz. Aşağıda adım adım bir bayrağın nasıl yapılacağı ve dışarı resim olarak nasıl aktarılacağını öğreneceksiniz.

 

1.Adım : File / New ile aşağıdaki  ölçülere uygun olarak sahneyi  600×400 genişliğinde ve zemin rengi kırmızı olacak şekilde oluşturun.

 

2.Adım: Sahneye oval tool aracı ile kontur ve doku rengi aşağıdaki gibi olan 250 x 250 ölçülerinde daireyi oluşturun. Not: shift basılı tutarak yapılırsa daire oluşturulur.

3.Adım: Mevcut nesneyi çift tıklayarak doku ve kontur rengi seçilmiş olarak taralı olmasını sağlayın. Alt+Fare Sol tuş ile aşağıdaki gibi yeni bir kopya oluşturun.

4.Adım: Free transform aracı ile oluşturduğunuz nesneyi shift tuşu ile 200×200 olacak şekilde küçültün.  Küçültüğünüz nesneyi büyük olan nesnenin üzerine şekildeki gibi yerleştirip boş bir alana tıklayın. (Seçimler iptal olacaktır.)

Çıkarmak istediğiniz alanın seçip delete tuşu ile siliyoruz. Aynı işlemi kontur rengi içinde yapıyoruz.

5.Adım:   Yıldız eklemek için polygon tool aracını seçip Options panelini seçiyoruz.

6.Adım:  Aşağıdaki gibi ayarları düzenleyip yıldız oluşturuyoruz. star point size (0-1 arasında bir değer ile yıldızın derinliğini oluşturur)

7.Adım: Oluşturduğumuz Bayrağı dışarı aktarmak için aşağıdaki gibi File /Export/Image export seçeneği ile dışarı aktarıyoruz.

Dışarı aktarma seçeneğinde tüm sahneyi dışarı aktarmak için full doküment seçeneğini seçiyoruz.

 

Yorum Yap