Genel

2017 Yılının En Popüler Programlama Dilleri

TIOBE’nin her yıl yaptığı programlama dilleri değerlendirmesinde emektar bir programlama dilinin yılın en iyi çıkış yapan dili olması çok şaşırtıcı oldu gerçekten. C dili TIOBE indexlerinde 1.69 puan artarak yılın en iyi çıkış yapan dili olma özelliğini gösterdi. Yine sıralamada hızlı artış gösteren Python programlama dili de C dilinden sonra en hızlı çıkış gösteren dil olma özelliğini gösteriyor. Python 3 için programcılar, arama motorlarında ek bir mesai yapmış gibi görünüyor. C dilinin bu kadar popüler olması büyüyen elektronik ve makine endüstrisi için vazgeçilmez bir dil olması gibi görünüyor.

Son bir kaç yıldır düşüş gösteren C dilinin bu yıl çıkış yapması sadece bu yılın popüler dili olması için yeterli olmadı. TIOBE indexlerinde uzun zamandır yerini koruyan JAVA dili hala dünyanın en çok rağbet gösterilen dili konumundaki yerini korumaya devam ediyor. Java dilini C, C++ dilleri geçen yıl olduğu gibi bu yılda takip etmeye devam ediyor.

TIOBE sıralamasındaki ilk 20 programlama dili

 

Yıllara göre sıralama değişimleri

TIOBE Endeks Nasıl Hazırlandı

TIOBE Programlama Topluluğu dizini programlama dillerinin popülaritesinin bir göstergesidir. Endeks ayda bir kez güncellenir. Derecelendirmeler dünya çapında nitelikli mühendislerin, kursların ve üçüncü parti satıcıların sayısına bağlıdır. Oyları hesaplamak için Google, Bing, Yahoo !, Wikipedia, Amazon, YouTube ve Baidu gibi popüler arama motorları kullanılır. TIOBE dizininin en iyi programlama dili veya kod satırlarının çoğunun yazıldığı dille ilgili olmadığını unutmamak önemlidir.
Çeşitli arama motorlarında programlama dillerinin belirli sayıda tekrarlanması sonucunda popülerlik hesabı yapılmaktadır. Hesaplama yöntemini görmek için şu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Kaynak:
https://www.tiobe.com/tiobe-index/