Photoshop

Photoshop Batch (Toplu İşlem)

Birden çok resme aynı işlemleri uygulamak çok zaman harcamamıza sebep olur. Photoshop ve bir çok resim işleme programında benzer işlemleri yapmak için batch (toplu işlem) bulunmaktadır.

    1. İlk olarak toplu olarak yapacağımız işlemleri uygulamak için bir resmi açıyoruz.Yapacağımız işlemleri action (eylem) olarak kaydetmemiz gerekiyor. Actions (Eylemler) paneli açık değilse window menüsünden açmamız gerekiyor.

    2. Bu uygulamada resim boyutlandırma ve resim üzerine yazı ekleme işlemleri yaptım. Uygulayacağınız işlemleri tamamladığınızda resmi istediğiniz dosya türünde kaydediyoruz.

    3. Eylemler panelinden eylem kayıt işlemini durduruyoruz.
    4. File menüsünden Automate seçeneği altındaki Batch işlemi seçiyoruz.

 

  1. Batch penceresinde; 1 kaydettiğimiz eylemi , 2 eylemin uygulanacağı resim klasörünü, 3 eylemler uygulanırken oluşan hataların kaydedileceği dosya konumunu, 4 eylem uygulanan resimlerin kaydedileceği konumu, 5 dosya isimlendirmesinin nasıl yapılacağını seçiyoruz ve işlemi başlatıyoruz.
  2. Tüm resimlerimize seçtiğimiz eylemi uyguladık.Eylemlerin uygulanması resim sayısı ve uygulanan eylemlere bağlı olarak biraz zaman alır.

 

Yorum

Yorum Yap