C# Ms Access Windows Form

C# ile Access Veritabanı Bağlantısı (Parametre Kullanımı)

C# Windows Form’ da Access Veritabanı bağlantısı kurarak Listeleme (Select), Ekleme (Insert), Silme (Delete) ve Güncelleme (Update) işlemlerini basit bir şekilde uygulayacağız. Örneğimizde listeleme işlemi için dataGridView kontrolünü kullanacağız. Öncelikle Form tasarımımızı aşağıdaki şekilde oluşturalım ve kaydedelim.
Projeyi İndir

 

vt_0

Form tasarımımızı bu şekilde tamamladıktan sonra Access veritabanı dosyamızı tasarlıyoruz ve test amaçlı olarak içerisine bir kaç veri ekliyoruz.

vt_1

vt_2

Bizim örneğimizde doyanın ismi dbSirket.accdb Tablo ismi ise Personel olarak belirlendi. Veri tabanımızı oluşturduktan sonra Projemizin ../bin/debug klasörü altına kopyalıyoruz.

Şimdi Formumuza dönebiliriz. Tasarım işini tamamen bitirmek için datagridview özelliklerinden  SelectionMode özelliğini Tüm Satır seçili olacak şekilde ayarlayalım. (FullRowSelect)

vt_4

Kodlarımıza geçiyoruz. Öncelikle listeleme işlemini Form açıldığında, Yeni bir kayıt eklendiğinde, Güncelleme yapıldığında ve Silme işlemi gerçekleştiğinde çalıştırmakta fayda olacağından, bu komutları tekrar tekrar yazmamak için bir metot tanımlayarak bu metotu çağıracağımızı belirtelim.

Yukarıdaki kodları incelediğimizde;

kodlarını görüyoruz. Bu kodları kullanma amacımız datagrid üzerinde hangi satıra tıklanırsa o satıra ait ilgili verilerin, ilgili textboxlarda gösterilmesini sağlamak.Bu işlemi datagrid’ e ait Properties penceresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle Form tasarımında datagrid tıklıyoruz.
vt_5

Daha sonra Properties penceresinden bu event’ a ulaşıyoruz.

Eğer datagridview sütunlarını düzenlemek isterseniz bu konuyla ilgili oluşturmuş olduğum videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Konuyla ilgili her türlü sorunuzu Yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

 

Yorum

 • öncelikle ben başlangıç olarak C# ile C disk sürücüsünde ki dosyaları accesse kaydetmem gerekiyor.yani accessi açtığımda c sürücüsünde ki dosyaların gözükmesi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  • string[] dosyalar = System.IO.Directory.GetFiles(“C:”);

   şeklinde C sürücüsündeki dosyaları bir dizi içine alıp daha sonra bu dizideki elemanları bir döngü kullanarak kayıt ettirebilirsiniz.

 • Merhabalar. Yaptığınız uygulamanın aynısını kendi projeme göre uyarladım. Ama program start yapmıyor. Hiçbir yerde hata da görünmediği halde açılmıyor.
  Sorun nerede olabilir acaba. Geri dönüş yaparsanız sevinirim.

 • Sağulun hocam. Sorun çözüldü. Parametreleri yazınca güncelleme sorgusunda böyle bir sıralamanın olması gerektiğini düşünmemiştim.

 • Access veritabanında gönderilen prametrelerinin sırası önemli. Sqldeki gibi dağınık bir sıralama ile gönderemezsiniz. Parametreleri update sorgusundaki sıralama ile yazıp tekrar deneyin. Eğer sorununuz devam ederse, sql cümlenizi yazın yardımcı olalım.

 • Hocam yazı için teşekkürler.
  Kütüphane ile ilgili bir veritabanı üzerinde çalışıyordum. Yazdığınız şekilde access veritabanına bağlanıp kayıt ekleme silme işlemlerini yapabiliyorum ama güncellemede sorun yaşıyorum.
  Güncelleme konusunda yardımcı olabilirmisiniz.
  Veritabanındaki tablodaki sütun isimleri(kno,kadi,ksayi,kyazaradi,isbn).

Yorum Yap