Çarşamba , 29 Mart 2017
Anasayfa » Android » Android Yeni Ekrana Geçiş

Android Yeni Ekrana Geçiş

Merhaba arkadaşlar bugün ki yazımızda Android uygulamalarımızda birden fazla ekran kullanmayı göreceğiz.

 

Bildiğiniz gibi tek sayfa kullanılarak yazılmış uygulama bulmak neredeyse imkansız. Uygulama geliştirirken çeşitli işlemler için kullanıcıya farklı ekranlar farklı arayüzler sunmamız gerekebiliyor o yüzden bugün bu yazımı yazıyorum.

Evet arkadaşlar yeni bir sayfa oluşturmak için öncelikle yeni bir “Activity” oluşturmamız gerekiyor. Bunu yapmak için Android Studio da ekranın sol tarafında bulunan dosyalardan “java” klasörüne faremizle sağ tık yapıp sırasıyla “new/activity” seçeneklerini seçip ardından kullanmak istediğimiz “Ekranı” seçiyoruz ve daha sonra yeni ekranımıza bir isim veriyoruz.

.yeni sayfa

Yeni ekranımızı ekledik burada da tıpkı yeni projeye başladığımız zaman varsayılan olarak gelen ekran gibi istediğimiz işlemi yapabilmekteyiz.

Şimdi ise varsayılan olarak gelen ekranımıza bir buton ekleyeceğiz ve bu buton ile 2. eklediğimiz ekrana geçeceğiz.

Bunun için ilk  ekranın “java” dosyasın da bir intent oluşturup butona tıklayınca bu  intenti tetikleyip yeni ekranın açılmasını sağlıyoruz. Gelin şimdi ilk ekranımıza bir buton yerleştirip buna tıklandığı zaman intent oluşturalım.

yeni sayfa1

Yukarıda ki resimde olduğu gibi ekrana bir adet buton yerleştirdim.

xml dosyasının kodu da yukarı da olduğu gibidir. Ekrana buton yerleştirdiğimize göre şimdi bu butonu java dosyamızla ilişkilendirelim ve tıklanma olayını ele alalım.

Yukarıda ki kodlarda gördüğünüz gibi “btnİleri” adında bir buton nesnesi oluşturduk ve bunu xml dosyamızdaki “btnİleri” adındaki butonumuzla ilişkilendirdik ve daha sonra bu butona tıklanma olayını ele aldık şimdi ise o tıklanma olayının içine yeni ekranımızı nasıl ekranda görüntüleyeceğimizi yazacağız.

Yukarıda ki kod satırıyla bir “intent” oluşturuyoruz ve bu intentin çalışacağı ekranı ve gideceği ekranı parametre olarak veriyoruz. Ben ilk parametre olarak “MainActivity.this” parametresini verdim bunun sebebi ilk açılan ekran burası ve intent bu  ekrandan ikinci sayfaya gidecek olmasıdır. İkinci parametre olarak “ikinciEkran.class” parametresini vermişim bun  sebebi ise yeni oluşturduğum ekranın ismi “ikinciEkran”olmasıdır. Daha sonra bu intenti başlatmak için “startActivity” yazıp parametre olarak oluşturduğumuz intenti veriyoruz.

Java dosyasının son hali yukarıda ki gibi olmaktadır. sizde benim gibi bu kodları yazdıysanız uygulama ilk açıldığı zaman ekranda sadece bir buton olacaktır o butona tıklayınca 2. ekrana geçecektir. Bu şekilde onlarca ekran oluşturup bunlar arasında istediğimiz gibi geçiş yapabiliriz.

 

Hakkında Devrim ÇATAK

İlginizi Çekebilir

Android ListView Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Android platformunda çok kullanılan öğelerden listView’i anlatacağım.   Öncelikle nedir bu …

5 Yorumlar

  1. bu ikinci activity’ ye geçtiğinde geriye dönebilmek için action bar’a geri butonu nasıl koyabiliriz…?

    • Merhaba Ferit Bey. Buradan kısaca anlatmak yerine bugün dediğiniz konu ile ilgili yazı yayınlayacağım orada detaylı bir şekilde anlatırım.

  2. MANİFESTTE EKLEME YAPMAMIZ GEREKİYO MU

    • Merhaba Ferit Bey. Yazıda anlattığım gibi hareket ederseniz otomatik olarak manifest dosyasına ekenecektir yeni yarattığınız activity yani sizin eklemenize gerek kalmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir